"DINUSIE"

WRZESIEŃ – zamierzenia dydaktyczne w grupie „Dinusiów”

Tydzień I - NASZA GRUPA
  • Podawanie informacji o sobie ( podawanie swojego imienia, nazwiska )
  • Próby samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych ( ściąganie ubrań, butów, umieszczanie ich w wyznaczonym miejscu w szatni, próby zakładania ubrań, butów, korzystanie z toalety )
  • Współtworzenie przyjaznej atmosfery w grupie – utrwalenie i poznanie nowych imion
  • Rozwijanie zainteresowań poprzez zabawy – podejmowanie zabaw inicjowanych przez nauczyciela, rozwijających zainteresowania dzieci.

Tydzień II – JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM
  • Samodzielne wykonywanie czynności samoobsługowych
  • Rozwijanie relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji – nieprzeszkadzanie innym dzieciom w zabawie, stosowanie form grzecznościowych względem siebie, dzieci, a także osób dorosłych w każdej sytuacji ( w domu, na ulicy, w przedszkolu)
  • Komunikowanie się w grupie. Mówienie o swoich potrzebach, odpowiadanie na pytania, dzielenie się swoimi przeżyciami
  • Organizowanie zabaw w kącikach zainteresowań i innych miejscach zabaw. Wykorzystanie

Tydzień III –CHCEMY BYĆ BEZPIECZNI
  • Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów
  • Poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu. Rozmawianie z obcymi ludźmi, odchodzenie z nimi. Zbliżanie się do nieznanych zwierząt, zwłaszcza psów
  • Bezpieczne korzystanie z urządzeń znajdujących się na placu zabaw
  • Uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych. Rytmiczne poruszanie się przy muzyce.

Tydzień IV -NADESZŁA JESIEŃ
  • Zachęcanie do obserwacji środowiska przyrodniczego
  • Rozpoznawanie i nazywanie wybranych owoców i warzyw związanych z jesienną porą roku.
  • Rozwijanie sprawności manualnych i umiejętności klasyfikowania
  • Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na konkretny, wskazany temat
  • Rozwijanie koncentracji uwagi.